1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramımız Kutlu Olsun

 

resim


Değerli Üyelerimiz,

İyi Günler,

 

Bu yıl 93. yılını dolduran, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramımızı en içten dileklerimizle kutlarız.

 

Kabotaj Kanunu ile, akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularında ve bunlar içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi. Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi. Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi.

 

Bize bu hakları verilmesine sebep olan ve bu denli ileri görüşleri bulunan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü bu vesileyle bir kez daha saygıyla anıyor ve 1 Kasım 1937 tarihinde TBMM'de gerçekleşen konuşmasından bir bölümünü hatırlatmak istiyoruz.

 

"Arkadaşlar! En güzel coğrafi vaziyette ve üç tarafı denizle çevrili olan Türkiye; endüstrisi, ticareti ve sporu ile en ileri denizci millet yetiştirmek kabiliyetindedir. Bu kabiliyetten istifadeyi bilmeliyiz; denizciliği, Türkün büyük ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız."

 

Selamlar/Saygılar

KTU DUIM Mezunlar Derneği

E-mail : info@ktuduimmd.org

Web : http://www.ktuduimmd.org